Усім відомо, що близько 90% інформації людина отримує через органи зору. У перші роки життя в малюків відбувається активний розвиток зорової системи. Велику роль у правильному розвитку відіграють зорові навантаження. До них слід віднести не тільки малювання, читання (тобто зорові навантаження на близькій відстані), а й перегляд телевізора. Наразі в багатьох сім’ях телевізор працює по багато годин поспіль, з раннього ранку і до пізнього вечора. Це позначається на дитячому зорі найзгубнішим чином.
Однак ми не можемо повністю виключити телевізор із життя наших дітей, тому треба шукати розумний компроміс. Давайте розглянемо основні моменти, на які слід звернути увагу.
З якого віку дитину можна знайомити з телевізором? Існують офіційні рекомендації ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров’я) щодо того, коли і скільки дитині можна дивитися телевізор без шкоди для здоров’я та розвитку. Маємо нагоду з ними ознайомимося.
Вимоги ВООЗ до організації телеперегляду для дітей:
Немовлята та ранній вік – 0-3 роки – ЗАБОРОНЕНО.
Дошкільний вік (3-7 років) – до 30 хвилин на день.
Молодший шкільний вік (7-10 років) – 30-50 хвилин на день.
Старші шкільні віки (11 – 18 років) – 1-3 години на день.
Давайте тепер розберемося чому існують такі вимоги. Офтальмологи та психологи дітям віком до трьох років взагалі не рекомендують дивитися телевізор. Це пов’язано як із навантаженнями на очі (швидка зміна кадрів), так і з впливом телебачення на центральну нервову систему, що може призвести до надмірного збудження дитини, що в більшості випадків призводить до дитячої агресії. Тим паче специфічна і до кінця не вивчена здатність мерехтливого зображення може провокувати судоми.
Отже, починати знайомити дитину з блакитним екраном необхідно не раніше досягнення нею 3-х річного віку. Дитячий лікар-офтальмолог і мама двох дітей Наталя Локшина, каже: “У цей період надмірні навантаження на очі можуть призвести до серйозних проблем із зором, а тому фахівці взагалі не радять влаштовувати телесеанси дітям віком до трьох років. Починаючи з трьох років час перебування дитини перед екраном можна поступово збільшувати, приблизно з 10 до 30 хвилин на день. Якщо Ваша дитина носить окуляри, то під час телепередачі їх потрібно обов’язково надягати, щоб зір надмірно не напружувався.
Як говорилося вище, оптимальний час перегляду відео для молодших школярів становить 30-50 хвилин на день. А з цього випливає, що дитина не повинна дивитися більше одного повнометражного мультфільму за день.
Батькам необхідно пам’ятати, що зір у дітей знижується поступово, і часто вони не помічають цього. Тому навіть за відсутності скарг необхідно своєчасно (1 раз на рік) показувати дитину дитячому офтальмологу. Це дасть можливість виявити ймовірну патологію на ранніх стадіях і вчасно почати лікування.
Діти люблять дивитися телевізор, приймаючи найрізноманітніші пози. Необхідно звернути увагу і на те, як дитина сидить перед екраном. Малюк має сидіти прямо перед екраном, на відстані щонайменше 2,5-3 метри від телевізора, якщо розмір екрана 21 дюйм і більше. Зі збільшенням розміру екрана має пропорційно збільшуватися і відстань до нього. Телевізор необхідно дивитися тільки в положенні сидячи. Стежимо за поставою!!! Дитині необхідно сидіти на дивані або стільці з вертикальною спинкою. Вона слугуватиме опорою для хребта.
А тепер поговоримо про правильні умови, необхідні для перегляду телевізора. Затемнювати кімнату, створюючи ефект кінотеатру, не варто. Занадто різкі перепади яскравості швидко викликають у дітей зорове стомлення. Дивіться мультфільми вдень! Якщо перегляд необхідний у вечірній час, тоді проводьте його в добре освітленій кімнаті.
Дуже важливий момент стосується і якості зображення. Не можна допускати, щоб знайомство з кінематографом для маленьких глядачів було затьмарене бляклими фарбами і розпливчастими силуетами. За нестачі різноманітних візуальних відчуттів у дитини може виникнути амбліопія, тобто затримка в розвитку зорового аналізатора. Зображення на екрані має бути чітким, не мерехтливим, без перешкод та інших дефектів. Своїх улюблених героїв малюк має бачити яскравими, живими, такими, що несуть доброту і радість.
Фахівець лабораторії психології творчості Інституту психології РАН, кандидат психологічних наук Олексій Олексійович Мединцев, розповідає: “Неякісне зображення негативно позначається на стані зорової системи. У дітей із порушеннями зору психологи відзначають помітні затримки в загальному розвитку. У них формуються збіднені зорові образи, процеси навчання сповільнюються через погіршення уваги. Діти, які погано бачать, мають більшу емоційність і тривожність. Усі ці чинники значно ускладнюють їхнє пристосування до повноцінного життя і потребують обов’язкового втручання з боку спеціалізованих психологів і педагогів. Тому не варто ризикувати психічним розвитком дитини і показувати їй фільми поганої якості, здатні зіпсувати зір”.
Розглянемо ще один важливий аспект такий як їжа і телевізор. Дивитися телевізор під час їжі – шкідливо для дитячого здоров’я, що не завжди відомо батькам, які заохочують (а часто й виховують у своїх чад) таку поширену – і, на перший погляд, нешкідливу – звичку.
За даними досліджень, проведених Пенсільванським університетом, малюки, які звикли обідати перед телевізором, з’їдають на третину більше, коли дивляться мультфільми за столом. І зворотна ситуація: діти, які не привчені до прийому їжі під телевізор, з’їдали значно менше, коли їм показували мультфільми і телепередачі під час їжі. В опублікованому університетом прес-релізі професорка Лорі Френсіс коментує це питання так: “Наші дослідження показали, що перегляд телепередач під час їди може як збільшити, так і зменшити кількість споживаної дитиною їжі. Звичка приймати їжу і одночасно дивитися ТБ може відволікати дитину від нормального харчування, що зі свого боку загрожує переїданням – це стосується і дорослих”. Дослідники вважають, що батьки і вихователі повинні відмовитися від телевізора під час годування малюка для того, щоб навчити його правильно харчуватися.
Так само деяким дітям дозволяють дивитися телевізор і робити уроки. У цьому випадку слід врахувати, що мозок людини може в певний момент концентруватися на виконанні лише одного завдання. Спроба сконцентруватися на виконанні домашнього завдання й одночасно дивитися телевізор – одне з найгірших розумових навантажень і може спричинити перенапруження очей.
Тепер поговоримо про зміст. Чому це так важливо? Мультфільми впливають на емоційну сферу дитини. Персонажі мають бути різними: такими, що вміють дружити і навчати дружби, проявляти свої емоції (як позитивні, так і негативні), навчати взаємодопомоги і правильних вчинків. Слідкуйте за реакцією дитини на зміну картинок, пісень у мультфільмі. Визначте, які моменти лякають дитину, щоб наступного разу вибрати для перегляду правильний фільм.
Існують також, крім мультиків, деякі передачі та програми, спеціально розроблені для розвитку пам’яті та логічного мислення дітей молодшого дошкільного віку. До них належать програми, які знайомлять малюка зі світом цифр або слів, палітрою кольорів, геометричними фігурами.
Що може допомогти приємно провести час і при цьому об’єднати сім’ю? Абсолютно вірно!!! Сімейний перегляд мультфільмів. Діти більш активно реагують на перегляд мультфільмів, ніж дорослі, дуже важливо підтримати їхню наснагу. Дитині обов’язково потрібно мати можливість із кимось поділитися своїми переживаннями. Під час перегляду та після поговоріть із малюком про персонажів, разом намалюйте героїв мультика або придумайте окрему історію про героїв і розіграйте її. Крім того, перегляд мультфільмів разом із дитиною дає можливість пояснити їй, “що таке добре і що таке погано”.
Приємного і корисного проведення часу, Вам і Вашим дітям перед блакитним екраном.
Ця стаття є інтелектуальною власністю і захищена авторським правом, згідно з Цивільним кодексом України. При використанні статті (або її фрагментів) необхідно вказувати автора і посилання на першоджерело (сайт)